Без політичної волі влади ми б не створили антикорупційні органи та електронне декларування – Ігор Артюшенко

Народний депутат України Ігор Артюшенко взяв участь в обговоренні важливих законодавчих ініціатив, які стоять на порядку денному Верховної Ради. В числі важливих законопроектів – дозвіл на трансплантацію, створення Антикорупційного суду, оновлення складу ЦВК, призначення аудитора НАБУ та багато інших питань.

Керівник Запорізької територіальної організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» висловив власну думку щодо змісту цих проектів, а також розказав про перспективи їх проходження через сесійну залу у найближчі місяці.

Зокрема, як медик за першою освітою, Ігор Артюшенко розказав про велике значення прийняття закону, яким буде врегульоване питання проведення операцій в сфері трансплантології.

– Я вважаю, що це один з тих законів, які ми мали прийняти ще років двадцять тому. Перша проблема полягає в тому, що якщо нема унормованої трансплантології, значить є неунормована. Є «чорні» трансплантологи, що є великою проблемою. По-друге, українці часто або мають виїжджати для операції закордон, або просто, як то кажуть, мають доживати свого віку.

Наразі в документі передбачено, що такі операції мають право проводити виключно державні клініки, що дозволяє уникати маніпуляцій щодо «чорної» трансплантології. Зараз є правки, які пройшли, є ті, які не пройшли. Але загальна політична позиція така – комітет добре попрацював, і нарешті ми дійшли до можливості прийняти цей документ. Можливо пізно, але все-таки дійшли, – сказав народний депутат.

Також політик розказав про те, які перспективи має голосування за призначення нових членів Центральної виборчої комісії. На його думку, поки що немає гарантій, що це рішення буде проголосоване завтра.

– Насправді, за нами є борг, який ми, а може і ще попереднє скликання Ради, не виконали. Нагадаю, що термін повноважень 13 членів ЦВК завершився ще влітку 2014 року. Якщо щодо трансплантології я впевнений, що завтра голоси стовідсотково знайдуться, то щодо цього проекту я не впевнений, що голосування буде успішним. Ми вже протягом трьох років на ефірах кажемо про те, що можемо проголосувати, але в результаті щось йде не так, і голосів не знаходиться, тому гарантій давати складно.

Натомість, є дві принципові позиції, які знаходять розуміння серед колег. Перше – це те, що всі новопризначені особи мають бути обрані справді серед нових людей, а не серед тих, хто встиг себе заплямувати. Друге – якщо не завтра, то до вересня новий склад все одно має бути сформований. Неважливо, коли саме – в травні, червні, липні чи в вересні, але ми проголосуємо це питання. Це не рівень ВВП нашої економіки, не доходи громадян, тому не так важливо для держави, в якому місяці ми призначимо нових кандидатів. Особисто я сподіваюсь, що завтра голосування щодо цього рішення буде результативним. Якщо не вийде – до вересня ми це точно зробимо.

Ігор Андрійович наголосив на тому, що всі зобов’язання з боку Президента України виконані, але зараз рішення залишається безпосередньо за депутатським корпусом,

– Президент виконав свою частину відповідальності і подав кандидатури на розгляд Парламенту. Натомість, голосують же депутати, і тому потрібно шукати компроміс, щоб знайти голоси. Для цього потрібно виконати, скажімо так, «забаганки» депутатів, адже кожна фракція, група, окремі депутати мають своє бачення. Пошуком цього компромісу ми і займаємось всі ці роки. Наразі подання кандидатур є, і нехай керівники фракцій вже домовляються, яким вони бачать новий склад комісії.

Натомість, повторюсь, є принцип – ми маємо оновити повністю склад. І якщо є принцип – є повне оновлення, а якщо ми почнемо казати, що ось ми оновлюємо всіх, а когось одного залишаємо – починаються маніпуляції, – підкреслив Ігор Артюшенко.

Щодо питання створення Антикорупційного суду, народний депутат висловив впевненість, що це питання буде проголосоване. Але, на його думку, має місце і затягування цього процесу з боку політичних опонентів.

– Наявність правок щодо законопроекту – це правильні речі, адже саме так депутати можуть проявити свою позицію. Інша справа, якщо правка не пройшла комітет, то на 99% вона не пройде через сесійну залу. Тому в цьому плані я вбачаю елемент політичного піару та затягування процесу прийняття закону.

Якщо ж казати безпосередньо про Антикорупційний суд то я впевнений, що ми його точно приймемо. Це – наш обов’язок, закріплений коаліційною угодою. Ми маємо завершити антикорупційну реформу. Вже створено НАЗК, НАБУ та САП, тепер потрібен суд з новими суддями, які пройшли перевірку та отримали підтримку та довіру з боку суспільства. Саме цей суд буде розглядати справи, що розслідуються НАБУ та САП.

Натомість, чи вирішить створення суду проблему корупції в країні? На мою думку – ні. Бо так ми боремось з точками корупції, але підґрунтя залишається. А прибирання підґрунтя – це ті реформи, які ще необхідно нам приймати. Наприклад, прозора приватизація державних підприємств, на яких зараз є корупційні схеми. Чи покращить це інвестиційний клімат України? Безумовно, так. Бо все, що заважає притоку інвестицій – це зовнішня агресія та високий рівень корупції. Якщо ми мінімізуємо ці два фактори, наскільки це можливо, інвестори будуть приходити, – завірив глядачів народний депутат.

Стосовно того, що опоненти звинувачують владу у відсутності політичної волі щодо проведення реформ та створення системи боротьби з корупцією, Ігор Артюшенко нагадав, які зміни були вже впроваджені в Україні за останні три роки.

– Якщо б не було політичної волі у сьогоднішньої влади, то не було б ані електронного декларування, ані прибирання впливу олігархів на державні підприємства, такі як Нафтогаз, ані, власне, створення антикорупційних органів.

Стосовно зобов’язань перед міжнародними партнерами, так, вони є. Держава живе в умовах доларового кредиту. Чому так є? Тому що ще до 2014 роки ми набрали кредитів на 60 млрд. доларів. Тепер ми маємо їх повертати. З 2014 року ми взяли лише 5 мільярдів доларів. І ми взяли на себе відповідальність за країну в тих умовах, коли на казначейських рахунках було лише 108 тис. гривень і з великим боргом.

Так, було важко, але ми непогано впорались, маючи навіть борги попередніх урядів. Зокрема, за даними Держстату, є зростання ВВП на рівні 3,1%, – сказав політик.

Відповідаючи на критику опонентів стосовно присутності Президента на відкритті амбулаторії, нардеп підкреслив, що лише всебічне висвітлення успіхів реформ нинішньої президентської команди дозволить збалансувати «перемогу» та «зраду» в інформаційному просторі України.

Стосовно медичної реформи, то ми не тільки впровадили формулу «гроші йдуть за пацієнтом», але і прийняли зміни стосовно сільської медицини. Згідно президентського проекту, вже в цьому році в селах відкриється близько ста сучасних обладнаних амбулаторій. Тому я вважаю, що цілком природнім є те, що на відкриття першої з них приїхав Президент України, як ініціатор цих системних змін.

Зараз, не дивлячись на тяжку ситуацію в 2014 році, ми маємо певні плюси, і ми маємо їх показувати. Бо, якщо не показувати ці досягнення, то наші опоненти будуть показувати лише негатив та те, що зміни йдуть повільно. Розказуючи про плюси та досягнення, ми створюємо збалансовану картину того, що відбувається в державі, – резюмував Ігор Артюшенко.