Ігор Артюшенко закликав колег створити можливість для НАЗК перевіряти декларації посадовців

Створення системи електронного декларування мало на меті, в першу чергу, виявлення випадків невідповідності рівня заробітної плати стилю життя посадовців. Не дивлячись на те, що НАЗК діє вже не перший рік, досі не створена правова база, яка запустить роботу механізму перевірки достовірності даних, вказаних посадовими особами в деклараціях.

Тож на брифінгу у Верховній Раді сьогодні народний депутат України, голова Запорізької територіальної організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» Ігор Артюшенко озвучив цю проблему та закликав колег нарешті дати можливість для НАЗК виконувати покладені на нього функції.

Для цього необхідно прийняти законопроект, який зареєстрований у парламенті під номером 7276.

Сьогодні провідні громадські організації, Громадська рада НАЗК поставили перед парламентом питання: чи розблокують народні депутати роботу автоматичної системи перевірки електронних декларацій НАЗК? Чи буде наступного пленарного тижня ухвалено проект закону № 7276, який відкриває Національному агентству доступ до реєстрів Міністерства юстиції?

Ці питання виникли у зв’язку з тим, що саме сьогодні Національне агентство з питань запобігання корупції виконало свою частину зобов’язань перед суспільством та міжнародними партнерами з впровадження автоматизованого логічного та арифметичного контролю декларацій. Саме сьогодні НАЗК починає вивантаження мільйонів декларацій чиновників та посадовців в автоматизовану систему, яка за лічені хвилини має встановлювати відповідність поданих відомостей реальним статкам. Проте, через не ухвалення законопроекту №7276 щодо забезпечення належного доступу Національного агентства до інформації, необхідної для реалізації його повноважень, система може працювати лише в тестовому режимі.

Що насправді вирішує законопроект №7276: він відкриває автоматизованій системі перевірки декларацій доступ до 6 реєстрів Міністерства юстиції. Зокрема, мова іде про реєстр речових прав на нерухоме майно; реєстр обтяжень рухомого майна; єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань; реєстр актів цивільного стану громадян; єдиний реєстр довіреностей та спадковий реєстр.

Названі реєстри містять основну інформацію, яка необхідна для перевірки відомостей про об’єкти декларування, що зазначені в більшості розділів декларації, як на право власності, так і на право користування. Тому робота з такими реєстрами є вкрай важливою для оцінки ризику конкретної декларації та відповідно формування достовірного (реального) рейтингу ризику декларацій та визначення черговості їх перевірки.

Хочу відзначити, що сьогодні зранку голова НАЗК Олександр Мангул закликав народних депутатів розглянути проект закону №7276 наступного пленарного тижня 6 – 9 листопада. Я, як член профільного комітету, підтримую цю ініціативу та пропоную колегам нарешті виконати свою частину зобов’язань по створенню законодавчої бази з боротьби та запобіганню корупції. Маємо чітко визначити свою позицію не на словах, а під час голосування. Переконаний, для ухвалення законопроекту №7276 у першому читанні голоси є. Далі будемо працювати, – сказав під час брифінгу парламентар.