Міністерство юстиції України зобов’язане подати позови в міжнародні суди для відшкодування економічних збитків, завданих окупантом

Народний депутат України Ігор Артюшенко надіслав депутатське звернення Міністру юстиції Павлу Петренко з проханням надати інформацію про наявні позови до міжнародних інстанцій щодо відшкодування збитків, завданих окупацією Автономної Республіки Крим.

З відповіді на депутатське звернення парламентаря з’ясувалось, що існує лише один позов на державу-агресора, який був направлений до Європейського суду з прав людини.

Український уряд звернувся з міждержавними заявами до Європейського суду відповідно до статті 33 «Міждержавні справи» Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Наразі у провадженні Європейського суду перебувають три міждержавні справи «України проти Росії».

Виявилось, що існує значна прогалина у відстоюванні права на економічне відшкодування збитків, завданих анексією Криму.

Разом з тим, під час окупації півострову усе майно, в тому числі майно, яке належало державі Україна, було «націоналізоване» російською владою.

За деякими оцінками спеціалістів, лише захоплене військове озброєння і оснащення оцінюється в десятки мільярдів доларів.

Втрати усіх енергетичних об’єктів у Криму екс-міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Продан оцінив у 300 мільярдів доларів.

Також сам Міністр юстиції України неодноразово оцінював збитки від анексії  Криму країною-агресором в 1,8 трильйона гривень.

При цьому було зазначено, що дана сума не враховує втрачену вигоду від користування об’єктами, майном на території півострова Крим, а також дані про втрачені корисні копалини на території півострова, що говорить про зростання загальної суми збитків в майбутньому.

Зважаючи на значні економічні втрати в результаті дій країни-агресора, Ігор Артюшенко з критикою поставився до подібної бездіяльності уряду у відстоюванні державних інтересів України.

«Здивування і обурення викликає те, що уряд не подав позови навіть у основні можливі інстанції, серед яких Міжнародний суд ООН, Арбітражний інститут Стокгольмської торгової палати та міжнародний трибунал з морського права. При чому за рішенням міжнародного трибуналу з морського права можна було б отримувати штраф за кожний ворожий корабель, який заходить у води навколо Криму. Несплата даного штрафу призвела б до подальшої паралізації роботи окупованих портів», – підкреслив народний обранець.